Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A budapesti diplomáciai csúcson tartott sajtótájékoztatót a kormányfő.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala
A magyar miniszterelnök Edi Rama albán kormányfővel tartott sajtótájékoztatót, amelyen az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójáról számoltak be.
A magyar kormányfő először is elmondta: Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye zajlott a csütörtöki napon. Nehéz, bonyolult és veszélyes helyzetben került sor a csúcstalálkozóra – mondta. Három éve tart a háború, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen, a Közel-Kelet lángokban, nő a migrációs nyomás, és emellett példátlan gazdasági blokkosodás tapasztalható a világban.
Nincs idő, amit elvesztegethetnénk. A történelem láthatóan fölgyorsult – az amerikai választásokkal lezárult egy fejezet.”
Elmondta: a világ gyorsabban fog változni, mint azt gondoltuk.
A miniszterelnök szerint nem hoztak formális döntéseket, ő csak összegzi a tanácskozáson megosztott gondolatokat. Egyetértés volt szerinte abban, hogy az amerikai választási eredményre reagálni kell, valamint abban, hogy Európában minél előbb béke kell. „Egyetértés volt abban, hogy Európa vállaljon nagyobb felelősséget a jövőben a saját békéjéért és biztonságáért, még egyenesebben fogalmazva nem várhatjuk az amerikaiaktól, hogy csak ők védjenek meg bennünket.
nem várhatjuk az amerikaiaktól, hogy csak ők védjenek meg bennünket”
– fogalmazott.
Hozzátette: több munkacsoport alakult, volt, amelyik a gazdasággal, másik a migrációval fog foglalkozni.
A migráció kapcsán azt mondta: régóta tapasztalja, hogy nagy feszítőereje van ennek a kérdésnek. „Mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar” – tette hozzá. Szerinte a migráció ügyében az ún. „bírósági aktivizmus” tartja vissza a hatékony cselekvést, ez ellen pedig lázadni kell.
Ezután Edi Rama albán miniszterelnök vette át a szót, aki köszönetet mondott Orbán Viktornak, Európa „fekete bárányának”. Mint azt ismertették: a következő csúcstalálkozó Tiranában lesz 2025-ben. Rama szerint Vlagyimir Putyin felébresztette az Európai Uniót – nehéz kihívásokat terhelt rájuk, de fel is rázta őket.
Újságírói kérdésre válaszolva Orbán Viktor elárulta: 2015-ben, a migrációs válság kezdetekor a magyar kormány első aktusa is a lázadás volt, amikor kerítést épített. Aztán Magyarország bevezette azt a rendszert, amely az egyetlen megoldás a migrációra: senkit nem engednek be, amíg el nem bírálták a menedékkérelmét.
Ezt kell megvalósítani, de a jogszabályok ezt nehezítik (...) holott nemcsak Magyarországot, de egész Európát védjük”
– mondta, hangsúlyozva: amíg ez a lázadás nem lesz európai méretű, addig mindig szükség lesz csúcstalálkozókra ahol jogszabályokról okoskodnak.
Én vagyok az egyetlen miniszterelnök, aki túlélte a migrációs válságot. Mert mindig az emberek oldalán álltam. Aki nem a magyar modellt követi, az megbukik. ”
– húzta alá.
Az amerikai-magyar kapcsolatokról mondva úgy szólt: az elmúlt 4 évben azok meglehetősen sokat romlottak, ezért a hibákat ki kell javítani. A béke dolgát illetően úgy fogalmazott: a békepártiak tábora óriásit nőtt az amerikai választással, ami egy új helyzet, és erre Európának reagálni kell.
Orbán Viktor kérdésre elmondta, régi bűnnek hosszú az árnyéka. „Ez intellektuálisan is igaz. Ha egy bizonyos intellektuális munkát nem végzel el, és enélkül cselekszik valaki, akkor annak meg kell fizetni az árát. Ez a helyzet a háborúban” – mondta.
Az európaiak nem tisztázták, hogy mi a győzelem. Soha nem lett tisztázva, hogy mi a győzelem az ukrajnai háborúban”
– tette hozzá. „Fel kell tenni a kérdést, hogy mit értünk el, és mit akarunk. Most úgy nézünk ki, hogy eltévedtünk az erdőben. Ez nem egy intellektuális játék, hanem vérre megy” – fejtette ki Orbán Viktor.
Orbán Viktor kérdésre elmondta, most nem az orosz álláspontról, hanem a NATO álláspontjáról és a nyugati közösségről szól. A bírósági aktivizmusról azt mondta, hogy vannak magyar törvények, és követik a nemzeti jogszabályokat.
A bizottság azonban beperelte Magyarországot, és fizetnünk kell. „Ha módosítom a jogszabályt, akkor az alkotmányellenes lesz, az alkotmányt pedig nem lehet módosítani a migráció területén. A nemzetközi bíróságok megkötik a kormányok kezét” – tette hozzá. Ha az igazságszolgáltatási aktivizmus nem engedi a népakarat érvényesülését, akkor valamit pedig lépni kell.
Orbán Vikor arról is beszélt, hogy az USA megválasztott elnöke nem biztos, hogy a magyarok sérelmeivel fog foglalkozni, így a kettős adóztatás ügyével sem. „Rajta vagyunk a listán, és megvan a helyünk. Nagy esély Magyarországnak, hogy közeli szövetségben vagyunk Trumppal” – tette hozzá.
Börtönbe akarták zárni Trumpot, el akarták kobozni a vagyonát, meg akarták ölni, most pedig ő az elnök. Mindig büszke vagyok, hogy azokkal harcolhatok, akik a demokráciának érvényt akarnak szerezni
– mondta.
„Ha túl sokat beszélünk a háborút követő hosszútávú békéről, akkor csökken az esély a tűzszünetre – mondta egy másik kérdésre a kormányfő. Jelenleg egyáltalán nincs kommunikáció a felek között. Én azt szeretném, hogy tűzszünet legyen” – tette hozzá, ha pedig ez megvalósult, akkor a háborúzó felek között legalább a kommunikációs csatornák újranyílhatnak.
Orbán Viktor kérdésre elmondta, ha Amerika a háború pénzügyi finanszírozásában nem vesz részt, akkor abban Európa hogyan vesz részt, és erre készen állunk-e. „Az 50 milliárd eurós csomag továbbra is az asztalon van” – tette hozzá.
Ez egy hosszútávú kérdés, mert az 50 milliárd nem elég, és újabb kérések jöhetnek. Mely nemzet képes arra, hogy ebbe beruházzon?”
– kérdezte.
Szerinte nyilvánvaló, hogy az európai politika fejleményei azt mutatják, hogy egyre kevésbé akarják az emberek finanszírozni a háborút, továbbá a szankciók egyáltalán nem voltak annyira hatékonyak, mint amennyire korábban számítottak rá.
A magyar miniszterelnök kérdésre elmondta, nem várta, hogy más lesz a megítélése az amerikai választás után.
Mindig elvárom a tiszteletet az 1000 éves magyar állam iránt, és ez nem attól függ, milyen barátaim vannak.
– szögezte le.
A béketárgyalások eredménye nemcsak Ukrajna jövőjét, hanem Európa biztonságát is meghatározza. Ha az európaiak nem elég aktívak a részvételben, akkor az oroszok és az amerikaiak építhetik fel az itteni biztonsági architektúrát.
Orbán Viktor közölte, a kommunikáció nemcsak a békére törekvők érdeke, hanem azoké is, akik egy új európai biztonsági rendszert szeretnének. A kereskedelmi kérdések rendezése nagyon nehéz lesz – mondta a kormányfő, ugyanakkor hozzátette:
Trump nagyon kemény tárgyaló partner a kereskedelmi kérdésekben, épp ezért fontos a jó megállapodások elérése. Ehhez nagyon aktívnak kell lenni”.
Ezzel véget ért Orbán Viktor és Edi Rama sajtótájékoztatója, amelyet itt nézhet vissza: